پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی امیر کبیر طرح ملی ترویج کارآفرینی هدایت دانش آموختگان به سمت کسب و کارهای مبتنی بر دانش

 | تاریخ ارسال: 1402/4/10 | 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
دکتر سید فرهنگ فصیحی در نشست خبری فراخوان طرح ترویج کارآفرینی که درمحل وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد  اظهار داشت: طرح ملی ترویج کارآفرینی برای افراد در شرف فارغ التحصیلی  برنامه ریزی شده است. مخاطبان این طرح ملی دانشجویان سال‌های سوم و چهارم دوره کارشناسی، دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد و دانشجویان دکتری بعد از گذراندن دروس دانشگاهی هستند

وی افزود: یکی از نقاط ضعف موجود این است که دانشجویان بعد از دانش آموختگی منفعل و در انتظار استخدام توسط دستگاه ها و شرکت‌ها هستند، اما در صورت ارائه آموزش‌های مهارت افزایی، می توان آنها را به سمت ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر دانش هدایت کرد.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در این طرح پس از انتخاب دانشجویان در دانشگاه های سراسر کشور، افراد منتخب وارد مرحله تست های روان شناسی و شخصیت شناسی می شوند.
وی بیان کرد: افراد منتخب وارد رویدادهای آگاه سازی، دوره های مفصل آموزشی به صورت برخط، آفلاین و حضوری می شوند و در این دوره ها از مشاوره اساتید بهره مند خواهند شد.
به گفته وی در این دوره آموزشی دانشجویان منتخب در ۱۰ عنوان‌ آموزشی ۷۰ تا ۸۰ ساعت محتوای آموزشی دریافت خواهند کرد.
وی با اشاره به متصل بودن سامانه طرح ملی ترویج کارآفرینی با سامانه نان خاطرنشان کرد: دانشجویان پس از گذراندن دوره های آموزشی می توانند با انتخاب نیازهای ثبت شده در سامانه نان، راهکاری برای این نیازها بیابند.

 

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه فراخوان جذب دانشجویان در سایت طرح ملی ترویج کارآفرینی به نشانی nepp.ir منتشر شده، خاطرنشان کرد: برای پذیرش دانشجویان برای هر دانشگاه سهمیه مشخصی تعیین شده است و هر دانشگاه بر اساس شاخص های خود اقدام به انتخاب دانشجویان برای جذب در این طرح می کند.
دکترفصیحی گفت:  دبیرخانه این طرح ملی در پارک امیرکبیر مستقر شده، ولی دامنه فعالیت طرح ملی است.
وی یادآور شد: مرحله اول این طرح یعنی آگاه سازی و روشن کردن مسیر دانشجویان در ۱۰ مرکز استان انجام می شود، سپس تیم ها دستاوردهای خود را در معرض دید داوران قرار می دهند که این مرحله در ۲۰ مرکز استان تدارک دیده شده است. در نهایت برگزیدگان در یک رویداد ملی حدود ۶ یا ۷ ماه آینده شرکت کرده و تقدیر می شوند.
جذب ۱۵ هزار دانشجو در فراخوان طرح ملی کارآفرینی
سرپرست معاونت فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز فراخوان جذب دانشجو برای ثبت‌نام در طرح ملی ترویج کارآفرینی خبر داد و گفت: در مرحله اول ۱۵ هزار دانشجو جذب این طرح می‌شوند.

 

دکترامید رضایی‌فر در این نشست گفت : این طرح یکی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم است و از سال گذشته مقدمات اجرایی و نگارش آیین‌نامه آن آغاز شد.
وی ادامه داد: این طرح در نهایت هفته آخر اردیبهشت ماه امسال در پارک علم و فناوری امیرکبیر با حضور وزیر علوم به صورت آزمایشی رونمایی شد.
سرپرست معاونت فناوری وزارت علوم تاکید کرد: انتظار داریم در حوزه کارآفرینی، در نهایت جامعه ۵ درصدی دانشجویی نسبت به مشارکت در این طرح ابراز علاقه‌مندی کنند و از توانمندی‌های تخصصی افراد مختلف استفاده کنند و در این فرایند با محوریت دانش به مجموعه‌های توسعه کسب و کار دانش‌بنیان کمک کنند.
دکتررضایی‌فر در خصوص اعتبارات این طرح و میزان اختصاص آن به دانشگاه‌های مختلف کشور توضیح داد: در این طرح هر دانشجو ۱ میلیون تومان اعتبار و در مرحله اول ۱۵ هزار دانشجو تحت پوشش قرار می‌گیرند. میزان اعتبار تخصیص یافته در طرح به دانشگاه‌های مختلف نیز بسته به تعداد دانشجویان آنها و تعداد مشارکت دانشجویان دارد.
دکتررضایی‌فر ادامه داد: دبیرخانه طرح در محل پارک علم و فناوری  دانشگاه صنعتی امیرکبیر واقع است و وزارت علوم برای واگذاری طرح‌های مختلف به پارک‌های علم و فناوری و در قالب برنامه "۵۰ پارک، ۵۰ برنامه " پارک علم و فناوری امیرکبیر را متولی اجرای این طرح کرده است.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیر کبیر
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هدف اصلی از اجرای طرح ملی ترویج کارآفرینی هدایت دانش آموختگان به سمت کسب و کارهای مبتنی بر دانش است
.